Меми на уроках ЗЛ

Меми на уроках зарубіжної літератури

Хто сказав, що вчителі нудні? То не правда!    #вчителіненудні
Психологи стверджують, що про найсерйозніші речі треба говорити з гумором. Який би глибинно філософський та незбагненно складний не був твір із зарубіжної літератури, якщо на уроці панує атмосфера творчості і довіри, учні ним переймуться. А якщо під час заняття  з'являться актульні дотепні меми - позитивний настрій гарантовано! Хіба ще треба аргументи, щоб використовувами меми на уроках? Ніііі!  #мемицекруто


Два погляди на освітній процес )))


Меми -  сучасний тренд в освіті. Якщо вони так широко використовується  у соцмережах, то  чому ж нам, вчителям, не зробити їх  вдалим інструментом для побудови неординорного уроку. 

Що таке мем? 

Мем, або інтернет-мем, – це будь-яка дотепна коротка інформація (фраза, зображення, звукоряд, відео) іронічного характеру, яка відтворює певне ставлення до якихось подій чи обставин, та поширюється в інтернеті. Найпопулярнішими є інтернет-меми у форматі зображення із влучним жартівливим текстовим поясненням. (за матеріалами "На урок")

Вчителі зрозуміють)))

Трохи теорії. Про походення мемів

Термін і концепція мему були запропоновані ще у 1976 році професором оксфордського університету біологом Річардом Докінзом. Він популяризував ідею того, що як біологічна інформація складається з найменших одиниць – генів, так і вся культурна інформація складається з мемів. Причому термін meme походить не від англійського memory (пам'ять), а від терміну «меметика» (теорія еволюції культури).

Функції та значення мемів:
репрезентативна: відтворення побаченого, прочитаного чи почутого з відповідним акцентом на певній інформації;
комунікативна: реакція на ситуацію, яка породжує дискусію, а також створення особливого мовного простору, зрозумілого певній групі;
креативна: відтворення подій дійсності у творчому форматі з використанням сучасних онлайн-інструментів.

Про те, як меми вже приживаються в  нашому  житті читайте тут
Про те як Дніпопетровські студенти мемами популяризують українську мову читайте тут

 За якими принципами створюється мем

Інформаційна складова. В основі мему може бути певна фраза, спірне питання, формула, афоризм тощо. Мем – це лаконічна змістовна фраза, яка має гумористичний відтінок, зрозумілий та близький для певної групи людей.
Емоційна складова. Сенс мему – гумор, емоційна близькість поєднання зображення та текстової складової для репрезентативної групи учнів (наприклад, певний клас чи паралель).
Парадокс, новий сенс загальновідомого. Використовуйте гру слів, оксюморони, метафори чи переносне значення слів, тобто ситуації, коли певне словосполучення набуває нового нетипового значення.

5 ідей використанням мемів та ресурси для їх створення

Переваги:
інтуїтивно простий інтерфейс програми;
більше 500 фото котиків для створення мемів;
всього 3 кроки для створення мему: вибираємо фото + надпис + збереження.
Недоліки: не дає можлвості створювати меми-колажі із кількох тематичних картинок.

Надайте учням певну світлину із підписами для зразка та запропонуйте дібрати заголовок за темою вивчення таким чином, щоб утворився мем. Це дозволить школярам використати креативний підхід до опанування навчального матеріалу. 2. Risovach – безкоштовний та простий у користуванні онлайн-генератор мемів.
Переваги:
інтуїтивно зрозумілий інтерфейс програми;
швидкість виконання – генерація мему у 3 кроки (вибір зображення, додавання фрази-мему, скачування готового матеріалу);
наявність бібліотеки шаблонів найбільш популярних зображень;
можливість завантажити власне зображення.

3.  Роботи про Вакулу та Оксану створено в Publisher. На малюнки накладаємо автофігури-цитати та збеігаємо як малюнок-jpeg для зручності. За цим принципом можна створювати меми у PowerPoint.  Переваги використання цих ресурсів: можна працювати без Інтернету. На фото сторінки із авторського читацького щоденника для учнів 6 класу.

Створюємо меми-комікси. Покажіть учням кілька робіт для зразка (за потреби) 


Запропонуйте створити комікс самостійно


4. Meme arsenal – безкоштовний онлайн-генератор мемів і коміксів.
Переваги:
можливість створювання меми не лише на єдиному зображенні, але і генерації коміксу;
зручний пошук шаблонних зображень (за ключовим словом, тегом, серед популярних чи нових, зі світлин, малюнків чи коміксів);
налаштування розміру букв, центрування та положення тексту у завантаженому і шаблонному файлі при створенні мему;
можливість завантажувати власне зображення.

Давайте популяризувати читання за допомогою мемів)))

Меми як стимул вивчення найнеобхідніших понять із теорії літератури)))


Запропонуйте учням добірки  світлин для створення мемів-коміксів. Їх можна зберегти із програми-генератора мемів без підписів і заламінувати для багаторазового викристання. А учні на уроках за допомогою липких стікерів завершать роботу, підібравши підписи та приклеївши їх до колажу. Важливо , щоб учні  надавали аргументацію власного бачення. Доречно також влаштувати змагання між учнями чи групами учнів на створення найоригінальнішого мему.

5. На жаль, учні досить часто пишуть коментарі та ведуть свої сторінки в соцмережах російською мовою(((. Спробуймо використати меми і в цьому питанні!

Патріотичні меми)))


 Час від часу буду в своєму кабінеті розміщувати меми патріатичного змісту.

Шановні колеги, кажуть, що посмішка продовжує життя. До того ж вдалий жарт забезпечує позитивну атмосферу на уроці. Варто запропонувати своїм учням створювати тематичні меми як під час уроку, так і при виконанні домашнього задання! Такий формат навчання може стати цікавим доповненням освітнього процесу, бо це відмінний спосіб додати гумору під час уроків, а це, у свою чергу, позитивно впливає на побудову відносин з учнями! Бажаю успіху!

Колеги, дуже цікава ваша думка, стосовно такої методичної родзинки.

30 коментарів:

 1. Цікаво, тема для роздумів. Треба спробувати

  ВідповістиВидалити
 2. Інформація дуже цікава, вичерпна та ще й так доступно, методично викладена: бери і роби! Дуже дякую тобі , Лесічко, за майстер-клас та твій трудоголізм, який підштовхує мене до цікавої праці. Завжди люблю щось новеньке і незвичайне! Ти, як завжди, на висоті! Нехай цей ентузіазм та енергія не вичерпується у тебе ніколи! Люблю тебе!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую за таку високу оцінку моєї роботи. Щаслива, що маю колегу, подругу та однодумця)))

   Видалити
 3. Дякую, Лесю! Не знала, що у презентаціях використовувала меми! :) Хотілось урізноманітнити матеріал, додати емоційного шоку. Тепер буду знати теорію й варіанти використання мемів на уроці. Відпустка - це смаколик для нового.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Все нове - по-іншому переосмислене старе). Для моїх учнів це буде новинка. Дякую за відгук, пані Лано.

   Видалити
 4. Як на мене, то дуже цікаво, креативно, творчо.Колись пробувала робити щось подібне (називала це колаж), а зараз цікава назва- меми. Вважаю, що картинка дасть змогу запам'ятати більше інформації. Дякую

  ВідповістиВидалити
 5. Ох, як вчасно та дотепно! І уе ж не тільки в літературі можна використовувати!
  Я тау і бачу мем "Від тебе пвшла дівчина? - не переймайся, вчи хімію!
  Дякую, дякую, дякую!

  ВідповістиВидалити
 6. Прикольно. Це дуже класно для уроку, це для сучасних дітей!!!

  ВідповістиВидалити
 7. Обов'язково використаю ламіновані картки на уроках мови та літератури у 10 класі. Ідея, як на мене, супер!

  ВідповістиВидалити
 8. Цікаво! Використовуватиму в роботі. Вчітель фізики і математики. У блозі зроблю посилання на вашу роботу: зрозуміло, інформативно, включай фантазію- і дій! Дякую!

  ВідповістиВидалити
 9. Дякую, дуже сподобалось! Готові меми у тестах дітям подобаються, це підвищує настрій та результативність у класі. Особлива подяка за генератори мемів!!

  ВідповістиВидалити
 10. Рада, що Вам пригодилася підбірка матеріалів)))

  ВідповістиВидалити
 11. Це круто, сучасно, співпадає з інтересами сучасних учнів. Обовязково використаю як для старшокласників . так і в середніх класах. Переконана, що дітям це буде цікаво. Дякую, Лесю, за продуктивні, цікаві ідеї у викладанні зарубіжки. З такими новаторами ,як ви.зарубіжній ЖИТИ!!!!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Пані Олю, щиро дякую за таку високу оцінку. Дуже рада, що наші думки стосовно використання цього інноваційного методу співпадають)))

   Видалити
 12. Дякую, меми використовую, але у Вас стільки цікавих ідей!!! думаю, Ви справді вчитель! Сучасний!

  ВідповістиВидалити
 13. Дякую за безліч ідей, за зрозуміле викладення інформації, за корисні посилання та небайдужість до предмету! На Вашій сторінці дуже цікаво!

  ВідповістиВидалити
 14. Наталія Демчук 08 січня 2019 року о 22.20 Дякую, дуже цікаво! СПРОБУЮ!

  ВідповістиВидалити
 15. Це на часі . Дякую за ваші творчі знахідки , пані Лесю!

  ВідповістиВидалити