середа, 18 квітня 2018 р.

Цікавий та ефективний прийом критичного мислення

"Метаплан" - надзвичайно ефективний прийом критичного мислення

Сприяє глибокому аналізу художнього тексту, розвитку вміння робити аналітичні висновки, проводити паралелі, а головне - приймати виважені і обгрунтовані рішення. Сьогодні  вкотре застосовувала його на уроці. Практикувала цей метод на уроках  вивчення таких творів: оповідання Дж.Лондона "Жага до життя", новела Р.Бредбері "Усмішка" та роман "451 градус за Фаренгейтом", драма Г.Ібсен "Ляльковий дім", роман Сервантеса "Дон Кіхот", комедія М.Гоголя "Ревізор". Кожного разу це цікаво, по-новому захоплююче та ефективно.
Метод "Метаплан"
Крок 1. За допомогою мозкового штурму разом формулюємо проблему твору.  
Цього разу це був урок  вивчення роману Р.Бредбері "451 градус за Фаренгейтом". 
Крок 2. Робота з текстом. Вибираємо та аналізуємо цитати, які максимально дають змогу зрозуміти, якою автор твору змалюовує проблемну ситуацію в творі.
Крок 3. Проводимо паралельне міркування між літературним твором та життям і визначаємо, як має бути в житті.
Крок 4. Знову аналіз художнього твору та робота з текстом водночас. Визначення причин, що заважають нормальному розвиткові подій у змальованому автором суспільстві.
Крок 5. Найцікавіший. Робимо висновки: Що треба зробити для того, щоб змінити ситуацію?
      
Такі уроки проходять швидко і насичено. Дітям цікаво і, на мій погляд, з методичної точки зору досить ефективно. Частину  таблиці заповнили під час заняття, а решта - домашнє завдання.Тож початок наступного уроку теж буде цікавим: будемо повівнювати рекомендації учнів, що треба зробити, щоб у технократичному суспільстві не відбулося такої деградації, яку показав нам у романі-засторозі Рей Бредбері. 
Шановні колеги, шаблон таблички скачуємо і викорстовуємо на уроках. 


4 коментарі:

 1. Так, використовувала. Мені подобається. Сучасним дітям варто постійно "підкидати" новинки роботи на уроці, інакше їх важко розговорити

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Погоджуюся з Вами: потрібні новинки. Особливо коли вони ефективні.

   Видалити
 2. Дякую, цікаво! Спробую використати у своїй роботі.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Думаю, що і Вам і дітям цей метод сподобається. Бажаю успіху!

   Видалити